صفحه اصلی      |      محورهای همایش      |      اخبار      |      حامیان      |      ساختار       |      ارسال مقاله     |      تماس

مهلت ارسال مقالات : ۲۰ بهمن ماه

اعلام نتایج داوری مقالات به ۲۸ بهمن

زمان برگزاری همایش ۳ اسفند ماه ۹۵

پوستر همایش

برای دانلود پوستر از لینک زیر استفاده بفرمائید

دانلود پوستر

شیوه نامه همایش

شما میتوانید از طریق لینک زیر شیوه نامه را دریافت و مطالعه نمائید

فایل PDF


ميدان ونک – بزرگراه شهيد حقاني – انتهاي خيابان سرو – روبروي پارک طالقاني باغ موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ مقاومت

تلفن: ۸۸۶۵۷۰۱۶ داخلی  ۸۳۵۶
فکس: ۸۸۶۵۷۰۱۶

پیام دبیر علمی همایش

موزه­ های دفاع مقدس و گردشگری

در دنیای رقابتی عرضه داشته های گردشگری، تبدیل منابع به محصول و جاذبه از اهمیت بالایی برخوردار است، یکی از منابع ارزشمندی که شناسایی و معرفی آن برای نسل­های آینده و تکرار خاطرات آن برای نسلی که آن را با تمام وجود خود احساس کرده­اند دارای جایگاه رفیعی است، یادمان­های دوران دفاع مقدس است که هم به­صورت روباز در مناطق عملیاتی و هم به­ صورت نمونه ­هایی در موزه­هایی که به همین منظور تدارک دیده شده­ اند قابل مشاهده هستند. دفاع مقدس و یادمان­ های مربوط به آن، از مهمترین منابعی است که قابلیت تبدیل به محصول و جاذبه گردشگری را دارد. این منابع را می­توان با نمادها، یادمان­ها، آثار مکتوب و نمایشی و …. برای همیشه زنده نگهداشت.

گردشگری با قرار گرفتن در میان سه رتبه اول گردش مالی جهان مورد توجه بسیاری از کشورها قرار گرفته و حتی در مکان­هایی که حداقل منابع را دارا می­باشند و یا فاقد آن هستند با برنامه­ریزی صحیح و اصولی به ایجاد جاذبه برای بهره­گیری از این خوان پر نعمت اقدام می­شود.

گردشگری جنگ که به حق در ایران به گردشگری دفاع مقدس شناخته می­شود یکی از انواع پر طرفدار گردشگری است که هر ساله تعداد زیادی گردشگر را از اقصی نقاط جهان به فضاهای یادمانی به خود جلب و جذب می­نماید. کشور ما با دارا بودن جاذبه­ های فراوان یکی از مناطقی است که دارای توان بالقوه فراوانی در این زمینه است. علاوه بر فضاهای یادمانی در مناطق عملیاتی وجود موزه­ های موضوعی که اختصاصاً به انعکاس فضاهای یادمانی در ابعاد مختلف می­نماید مکان بسیار مناسبی برای ترویج فرهنگ ایثار و مقاومت هستند.

توسعه گردشگری دفاع مقدس دو هدف عمده را پی خواهد گرفت، علاوه بر مزایای گردشگری به طور عام به دنبال احیای فرهنگ ایثار و شهادت است که به­عنوان یک وظیفه علمی انسانی بر عهده نسل امروز برای نسل­های آتی است تا از این رهگذر ضمن بزرگداشت یاد و خاطره دلیر مردان سرزمین­مان زمینه درآمد زایی، اشتغالزایی، توسعه صلح و همکاری بین ملت­ها فراهم آید. در این رهگذر علاوه بر توسعه گردشگری داخلی ایجاد زمینه برای جذب گردشگران خارجی فرصت مناسبی است برای بیان واقعیت­های جنگ تحمیلی و روشن نمودن اذهان جهانیان از مظلومیت ملت شریف ایران.

باغ موزه دفاع مقدس و پژوهشکده گردشگری در راستای رسالت خود در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت اقدام به برگزاری همایش موزه­ های دفاع مقدس به­ عنوان یکی از جاذبه ­های مهم گردشگری نموده­ اند تا در این راستا با نگرشی علمی به موضوع موزه­ های دفاع مقدس و ارتباط آن با گردشگری زمینه ساز توسعه و ارتقاء جایگاه این فضاها و منابع گردشگری و تبدیل هرچه بهتر آنها به محصول گردشگری به هدف نهایی این همایش که همانا توسعه فرهنگ ایثار و مقاومت است، دست یابند.

به یاری خداوند و با همکاری صاحبنظران و متخصصین دفاع مقدس، موزه­ ها و گردشگری در روز سوم اسفند ماه ۱۳۹۵ همزمان با سالروز عملیات غرور آفرین خیبر در محل باغ موزه دفاع مقدس، ضمن دریافت منابع مکتوب و علمی شما، منتظر قدوم مبارکتان هستیم.

تمام حقوق مادي و معنوي اين وبسايت به باغ موزه دفاع مقدس و ترويج فرهنگ مقاومت تعلق دارد. .استفاده از منابع محتوايي با ذکر منبع مجاز است